Jelenlegi hely

A világválság - Hamvas Béla kiskönyvtár

A világválság - Hamvas Béla kiskönyvtár

Kötésmód: 
keménytábla
Oldalszám: 
230
Kiadás dátuma: 
2022
Olvasási idő:
5-6 óra
Hamvas Béla írásainak a ’80-as évek elejétől szélesebb körben is meginduló kiadásai között a mai napig hiába keressük a jelen kötetben most közreadott bibliográfiai munkát. Annak oka azonban, hogy e mű a maga egészében nem csupán az írásai iránt érdeklődők részéről, de egy-két kivételtől eltekintve a kutatás számára is nagyrészt figyelmen kívül,...Bővebben >>
RAKTÁRON - Küldési idő: 4-5 nap
- 9%

Bővebben...

Hamvas Béla írásainak a ’80-as évek elejétől szélesebb körben is meginduló kiadásai között a mai napig hiába keressük a jelen kötetben most közreadott bibliográfiai munkát. Annak oka azonban, hogy e mű a maga egészében nem csupán az írásai iránt érdeklődők részéről, de egy-két kivételtől eltekintve a kutatás számára is nagyrészt figyelmen kívül, sőt nyugodtan mondhatjuk, közömbös maradt – az természetesen korántsem írásának műfaji jellegében keresendő.
„Hogy egy bibliográfia bizonyos körülmények között (méltó téma, szerző és olvasó jelentkezésekor) mennyire izgalmas olvasmány lehet, arról mindenki meggyőződhetik, aki Hamvas Béla kitűnő munkáját kézbe veszi” – írja 1938-ban recenziójában az Athenaeum folyóirat egyik szerzője Hamvas Béla annotált „válság-bibliográfiája” kapcsán.
E bibliográfiai munka, amely A világválság címen a Fővárosi Könyvtár 1937-es Évkönyvében, Hamvas Béla szerkesztésében és bevezető tanulmányával jelent meg 1938-ban az Aktuális kérdések irodalma a Fővárosi Könyvtárban 53. sorozatcím alatt, közel 700 szerzőnek a világválság témakörében írott több mint 800 tételt számláló munkáját tekinti át – az egyes művek bibliográfiai leírását kiegészítő rövid tartalmi ismertetőkkel.
Azonban nem elsősorban az áttekintés önmagában is lenyűgöző terjedelme adja összeállításának jelentőségét, sokkal inkább szemléletének az az egyedülálló bázisa, amelyen keresztül minden részletjelenséget meghaladó arculatában rajzolódik ki a „válság” emberi létbe való „begyökerezettségének” természete.
Mindenesetre a hamvasi figyelemnek ez a fokú extenzitása és nívója – s ez valamennyi írásának sajátja – egyúttal megkerülhetetlen jelzés, amely mintegy önmagától helyezi hatályon kívül életműve megközelítésének és értelmezésének mindenfajta leszűkítő kísérletét.
Hamvas Béla munkája nyolcvanöt évvel megírása után most jelenik meg ismét teljes egészében.

Adatok

Kötésmód: 
keménytábla
Oldalszám: 
230
Kiadás dátuma: 
2022

A szerzőről

Hamvas Béla (Eperjes, 1897. március 23. – Budapest, 1968. november 7.) Kossuth-díjas magyar író, filozófus, esztéta és könyvtáros.

A felvidéki Eperjesen, evangélikus lelkész, Hamvas József és Sedivy Jolán gyermekeként született. Pozsonyban nevelkedik, ahová mégszületésének évében költözik át a család. Édesapja az Evangélikus Lyceum magyar-német szakos tanára, ahol Hamvas Béla 1906-tól 1914-ig középiskoláit végzi. Érettségi után rövid nyugat-európai körutazást tett édesapjával, aztán 1915-ben önkéntes katonának jelentkezett. Édesapja 1919 novemberében megtagadta a csehszlovák hűségesküt, ezért a családot kiutasították Pozsonyból, és Budapestre költöztek. Hamvas Béla 1919 és 1923 között a Pázmány Péter Tudományegyetem magyar–német szakos hallgatója, emellett zeneelméleti előadásokat látogatott, sőt alkalmi hallgatója volt az orvostudományi karnak is. 1919–20-ban jelennek meg első írásai a pozsonyi Tavasz folyóiratban, majd 1923-tól három évig újságíró a Budapesti Hírlapnál. Hamvas Béla 1927-ben a Fővárosi Közlöny szerkesztőségének munkatársa volt, majd 1928 és 1948 között könyvtárosként dolgozott a Fővárosi Könyvtárban. Közben tanulmányokat, esszéket, kritikákat és recenziókat publikált.1928–29-ben született Ördöngösök című regénye. 1929–31 között készült a Nehéz nem szatírát írni című elbeszélésgyűjteménye. 1928-tól 1939-ig rendszeresen Dalmáciában, a tengerparton nyaralt– mindezen élményei átszüremlenek gondolkodásába, és megjelennek első jelentős szellemi ars poeticájában, a Magyar Hyperion leveleiben, továbbá A babérligetkönyv kötetcímmel összegyűjtött esszéiben. 1935-ben Kerényi Károly és Hamvas Béla alapították a Sziget-kört, a klasszikus görög hagyományból merítkező szellemi szövetséget. 1936–45 között Hamvas Béla az Esztétikai Társaság, 1940–1944 között a Magyar Társadalomtudományi Társulat tagja.

1937-ben kötött házasságot Kemény Katalin (1909–2004) írónő, művészettörténésszel, akivel a párkapcsolaton túl alkotói közösséget is megvalósított.

1940-1944: háromszor kap behívó parancsot. A háború alatt is fordít - Lao-ce, Böhme, Hérakleitosz, Kungfu-ce, Henoch műveit. Első esszékötete, A láthatatlan történet1943-ban jelenik meg. 1943 - 1944-ben megírja a Scientia Sacra c. nagyesszét, amely második írói korszakának megnyitója.A Hamvas házaspár megéli Budapest megszállását. A lakást bombatalálat éri (1945), könyvtára, kéziratai megsemmisülnek. 1948-ban Hamvas Bélát könyvtári állásából felfüggesztik és "b-listázzák" - ez a politikailag megbízhatatlanok belügyminisztériumi kategóriája. A b-listás csak a legalacsonyabb rendű munkákat vállalhatja. Minden publikációs és szerkesztői jogától megfosztják. 1951–64 között segédmukás ill. raktáros volt. 1959-1966 között megírja Patmosz c. háromkötetes esszégyűjteményét, az életmű utolsó periódusának főművét. Holott munkái többnyire csak illegálisan, kézirat formájában terjeszthetők, továbbra is ír, és írásai egyre népszerűbbé válnak. 1968. november 7-én, Budapesten halt meg agyvérzésben.

Munkásságát 1990-ben posztumusz Kossuth-díjjal, 1996-ban Magyar Örökség díjjal ismerték el.

Kedvenc kategóriák

Cookies